Широкий асортимент матеріалів для сайдингу змушує задуматися, в чому ж різниця між запропонованими варіантами. В Україні на даний момент представлена продукція, що відрізняється країнами виробництва, якістю матеріалу та сировини, методом виготовлення і нанесення кольору, терміном експлуатації і, відповідно, наданої гарантії, кольором і формою, технічними характеристиками.
Як же обрати ідеальний матеріал для обшивки фасаду? Пропонуємо вам ознайомитися з азами виробничих технологій сайдингу, а також лайфхаками з вибору матеріалів.
Методи виробництва сайдингових панелей
Стандартним методом виробництва панелей для сайдингу є екструзія. Під дією високих температур гранули полівінілхлориду (ПВХ), які складають приблизно 80%, і допоміжні речовини утворюють однорідну в’язку масу, яка через спеціальний отвір в екструдері продавлюється на конвеєрну стрічку. Там, за допомогою пресу та металевих валиків, матеріал набуває необхідної форми, після чого його ріжуть на панелі та комплектуючі стандартних розмірів.
Спочатку, даний метод технологічно передбачав один шар ПВХ – метод моноекструзії. Мінусом цієї технології є крихкість виробленого матеріалу. Нині цей спосіб виготовлення вважається застарілим і практично не використовується сучасними виробниками сайдингу.
Вдосконалений метод – метод коекструзії – передбачає компресію двох шарів різного складу: до гранул ПВХ додаються речовини різного призначення, що покращують його фізичні і хімічні властивості. Нижній шар (приблизно 75-80% товщини полотна) є основою матеріалу і відповідає за незмінність геометричних параметрів, ударо- та термостійкість панелі. Верхній шар виконує захисну функцію: він забезпечує стійкість до ультрафіолетового випромінювання і опадів, що запобігає втраті первинного зовнішнього вигляду.
Крім того, існує технологія потрійної екструзії, це інноваційне рішення на ринку фасадів, що передбачає об’єднання властивостей сайдингу з металу і ПВХ. У такій технології за ударостійкість відповідає середній шар, замість нижнього, це дозволяє максимально наблизити показник ударостійкості до металу. На українському ринку фасади, виготовлені таким методом, представлені панелями System MAX-3.
Варто зазначити, що важливе значення при виробництві сайдингових панелей має безпосередньо якість сировини – гранул ПВХ, так як саме вони є основою матеріалу і, відповідно, від них залежать технічні параметри фасаду.
Методи нанесення кольору
Термін експлуатації фасадів без втрати початкового зовнішнього вигляду багато в чому залежить від обраного виробником методу несення кольору.
Одним з найбільш доступних методів є ламінація. Пофарбована плівка із захисним шаром наноситься на зовнішню сторону сайдингу. Основною перевагою даного методу є різноманітність доступних відтінків і фактур (у тому числі, оздоблення під дерево), чіткість і насиченість кольору. Однак, даний метод має ряд недоліків: фасад нестійкий до температурних коливань (наприклад, в зимовий час при температурі -18 ° C можуть утворюватися тріщини), легко пошкоджується механічним шляхом (як правило, навіть неглибокі ушкодження залишають білі подряпини на покритті), має низьку стійкість до ультрафіолетового випромінювання (швидко вигоряє). Внаслідок цих факторів ламіновані панелі недовго зберігають первинний зовнішній вигляд.
Метод термодруку – інноваційний метод нанесення кольору, при якому барвна стрічка (ріббон) під гарячим пресом наноситься на панель, змінюючи її колір і при цьому не залишаючи плівку на поверхні. Потім панель обробляється безбарвним захисним шаром. Термодрук, як і ламінація, надає широкі можливості щодо вибору кольору і текстури панелі (чітка передача малюнка і відтінків). При цьому термодрук має високу стійкість до ультрафіолету, температурних коливань і механічних ушкоджень, що збільшує термін експлуатації виробу без втрати зовнішнього вигляду до 50 років.
Панелі колекції WoodHouse ТМ FaSiding – один з яскравих прикладів використання даної технології. Чіткість передачі кольору при використанні термодруку дає можливість максимально реалістично передати текстуру дерева. При створенні принту для панелей і комплектуючих колекції WoodHouse сканується зруб справжнього дерева.
Ще один метод фарбування – додавання пігменту кольору безпосередньо в ході виробництва: фарба вмішується в масу ПВХ в ході моноекструзіі або коекструзії. При фарбуванні в такий спосіб панель може бути лише однотонною, але більш стійкою до вигорання. Так як фарба входить до складу литої панелі, при механічному пошкодженні подряпини будуть непомітними. Однак додавання фарби розбавляє ПВХ, що може впливати на міцність фасаду в разі виробництва методом моноекструзіі. Цей недолік повністю нівелюється при коекструзії, де фарба додається виключно в зовнішній шар, не впливаючи при цьому на технічні показники міцності.
Звертаємо вашу увагу, що глянсове покриття більш схильне до нерівномірного вигорання за рахунок заломлення сонячних променів і попадання їх на інші панелі фасаду.
Як же обрати сайдинг?
Ми склали перелік параметрів, які можуть допомогти вам обрати якісний сайдинг. Рекомендуємо звернути вашу увагу на наступні чинники:
1) Сертифікація. Кожен матеріал обов’язково повинен мати сертифікат ДСТУ та пожежної безпеки. Відсутність цих базових сертифікатів, найімовірніше, свідчить про недобросовісність виробника і недовговічність, а іноді і небезпечність продукції, яку він пропонує. Однак, не кожен виробник отримуватиме необов’язкову сертифікацію, таку як проходження прискорених тестів на старіння або отримання декларації відповідності сайдингу СЕ (Європейських директив). Наявність цих сертифікатів свідчить про те, що виробник дбає про свій імідж надійного партнера і готовий гарантувати якість матеріалів;
2) Сировина. Поцікавтесь у консультанта, які сировинні матеріали використовуються для виробництва. Вторинна сировина ПВХ має меншу міцність і функціонуватиме нетривалий період, на відміну від первинного пластику. Використання якісного пластику – запорука якості панелей;
3) Вартість. Враховуйте вартість системи для всієї споруди, включаючи безпосередньо панелі, а також комплектуючі та монтаж. Так як клієнт в першу чергу звертає увагу на вартість саме панелей, їх ціни можуть штучно занижуватися за рахунок збільшення вартості комплектуючих. Для розрахунку необхідної кількості сайдингу і комплектуючих зверніться до фахівця, який буде монтувати фасад, він зможе врахувати всі особливості будівлі. Приблизну оцінку можна зробити шляхом обчислення площі, що покривається, додавши 10% для панелей і 5% для комплектуючих, в середньому саме стільки матеріалу, як показує практика і стверджують виробники, необхідно на обрізку і підгонку матеріалу під заданий розмір. Фінальний розрахунок буде залежати від особливостей матеріалів конкретного виробника;
4) Гарантія. Варто звернути увагу не лише на гарантійний термін, але і на умови гарантійного обслуговування. Стандартно, гарантійні зобов’язання можуть зніматися з виробника в разі монтажу несертифікованим дилером чи використання комплектуючих торгової марки відмінної від самих панелей. Але умови можуть містити і відверті хитрощі, як наприклад, необхідність збереження пакувального матеріалу протягом усього гарантійного терміну. Панелі упаковуються в картонні коробки довжиною до чотирьох метрів і зберігати такий обсяг пакувального матеріалу незручно для клієнта. В даному випадку, це всього лише привід для виробника зняти з себе гарантійні зобов’язання. Необхідно звернути увагу не тільки на термін служби, але й на те, на що саме ця гарантія поширюється, пункти які обов’язково повинні бути прописані в гарантійній угоді: механічна стійкість та стійкість кольору. Часто виробники дають різний термін гарантії на вказані параметри або зовсім не включають один з них.
Не зайвим буде відвідати точку продажів, де будуть представлені зразки матеріалів, і фізично протестувати панелі. На що варто звернути увагу?
1) Основа. Панель повинна бути досить гнучкою, але водночас не змінювати форму. Спробуйте погнути її в різні боки, подивіться чи не з’явилися западини, тріщини і т.д.;
2) Фарба. Перевірте рівномірність нанесення кольору: зразки продукції, представлені в точках продажу, здебільшого, використовуються не один рік, що дає вам можливість оцінити зносостійкість фарби. Спробуйте подряпати поверхню нігтем, перевірте чи залишаються білі смужки;
3) Отвір для кріплення. Зверніть увагу на отвори для кріплення – вони є слабким місцем панелі. Якщо в місці отвору панель розшаровується, то незабаром вона може облізти, що, по-перше, зіпсує зовнішній вигляд, а по-друге, знизить захист основного шару фасаду. Сам по собі отвір повинен бути рівним, без зазубрин;
4) Антиураганний замок. Це невеликий гачок у верхній частині панелі, мета якого – підвищити стійкість до поривів вітру за рахунок поліпшення прилягання сайдингу до стіни. Структура кріплення повинна бути виконана таким чином, щоб після монтажу шапка саморізу накладалася на антиураганний замок, пригинаючи гачок трохи вниз, як показано на фото.
5) Зовнішній вигляд. Пам’ятайте, що термін експлуатації якісних панелей досить довгий (досягає 50 років). Подаруйте собі естетичне задоволення та оберіть ті панелі, які тішитимуть око щодня. Приємної покупки!